Najčešće se uzgaja kao jednogodišnja biljka sa dugim, pravilnim, šupljim, cevastim izdancima, tamnozelene boje. Uzgoj luka vlašca može biti na otvorenom polju, u plasteniku/stakleniku ili u saksijama. Otporan je na niže temperature. Direktno u baštu se seje u proleće od marta do maja meseca ili u avgustu, plitko u rastresito tlo dubine do 0.5 cm. Vreme klijanja od 5-7 dana. Ukoliko se rasađuje iz plastenika/staklenika, poželjno je između rasada praviti rastojanje od 5-10 cm. Mlade biljke redovno zalivati. Vlašac raste u visinu i do 50 cm. Nakon mesec dana mogu se brati vec sveži listovi. Odgovara mu dobro drenirano, rastresito tlo, ph vrednost 6-7 i osunčana mesta. Vrlo brzo raste, zato se preporučuje potkraćivanje jednom mesečno. Sadrži vitamine C, A, B, minerale gvožđe,fosfor…
Lekovita svojstva vlašca:
- povoljno deluje na varenje, otvara apetit
- blag je prirodni antibiotik
- ima antibakterijska dejstva
- ublažava suv kašalj i bol prilikom opekotina
- poboljšava rad srca, vid, snagu kostiju
- jača imuni sistem
- smanjuje nivo holesterola u krvi, sprečava stvaranje krvnih ugrušaka.
Kao začinska biljka: njegov aromatičan, ne previše ljutkast ukus se sve više upotrebljava u kuhinjama. Koristi se za pripremu jela: ribe, supa, čorba, sosova, salata, meksičkih jela, jela od krompira…Često se koristi za slane palačinke i tortilje.
Ukoliko se ne koristi svež vlašac za jelo, preporuka je da se doda pred sam kraj kuvanja, kako se ne bi izgubili hranljivi sastojci.
Cene semena vlašca
U pakovanju ima 200 semena po ceni od 100,oo rsd.
Dostava semene robe je besplatna na teritoriji Srbije.